Ideál kerna

13. 07. 2023

Domů
Aktuality
HANDLING
Krytí
Trimování
O nás
Naši kerni
Naše čivavy
NA PRODEJ
Naše odchovy A-Z
Naše odchovy A2-Z2
Fotogalerie
Fotoreportáže
Sportování
Zajímavosti
Kontakt
Návštěvní kniha
Odkazy
výsledky výstav

 

Ideál kerna (7.9.2008)

podle paní Satu Stenroos

 

V rámci kurzu trimování nám paní Satu Stenroos popsala "ideál" kerna z jejího pohledu.

Upozorňuji : z jejího pohledu. Tak jak je zvykem, tak samozřejmě jiný rozhodčí bude mít na vzhled kerníka jiný pohled, proto prosím berte tuto reportáž jako zajímavost a ne jako DOGMA.

Další upozornění : jedná se o popis dospělého a vyzrálého kerna, v žádném případně tedy není možné jej použít na štěně nebo mladého nedozrálého psíka.

 

 

Kern by měl působit dojmem obdélníku NE čtverce !!!

Pokud si nejsme jistí, tak délka horní linie od od nasazení krku po nasazení ocásku se má v "ideálním" případě rovnat délce kohoutkové výšky psa.

 

Ocásek by měl být nesen vesele, ale ne překlopeně nad hřbet. Kern je kern a ne westík. A dle paní rozhodčí by měl být úhel nesení ocásku stejný, jako úhel nesení krku. Prostě - jako televize a dvě antény

(tento pohled je šikmo z boku, proto pes vypadá čtvercově, jinak je samozřejmě obdélníkový)

Oproti tomu westíkův ocásek je nesen překlopený nad hřbet. to druhé zvířátko je kern, ale s chybným předváděním = držením ocásku dle westíkového stylu.

to druhé zvířátko je kern, ale s chybným předváděním = držením ocásku dle westíkového stylu.

 

I hlava kerna je jiná než upravená hlava westa. Ač se úprava může na první pohled zdát stejná, pak toto zdání klame a opak je pravdou. Hlava westa je pečlivě střižená do kulatého tvaru a sebeméně přečnívajícíc chlup musí být odstraněn. Oproti tomu hlava kerna nemusí být tak pečlivě "kulatá" a naopak, má působit rozcuchaným a rozčepýřeným dojmem. U westa by v optimálním případě měli z chlupů vyčnívat jen špičky uší, u kerna vyčnívá 1/3 ucha. Navíc srst na hlavě se u westa upravuje stříháním, u kerna trimováním.

ANO WEST

kern upravený na westa, sami si porovnejte rozdíl mezi horním obrázkem dobře upravené hlavy kerna a dvěma spodníma obrázkama ne zcela zdařilých úprav :

NE NE

 

Postavení uší má být u kerníka tak "asi uprostřed" - dle paní rozhodčí jsou uši kerna mezi postavením uší u westa a skota :

široko nasazené uši ............................. kerní uši-na středu ............................ blízko nasazené uši

 

Pokud zůstaneme ještě u hlavy, tak čenichová parie má být o kousek kratší, než vzdálenost od stopu k temeni hlavy. Paní rozhodčí to krásně ukazovala na svých prstech, ale protože ruka drobnější ženy bude pravděpodobně menší, než ruka paní rozhodčí, tak bych ten rozdíl připodobnila cca 2-3 cm (opět, bavíme se o střední velikosti dospělého kerna, rozdíl se bude hýbat podle typu a konstukce psa).

 

 

Dál můžeme postoupit ke krku, ten by měl být v "ideálním případně" dlouhý na šířku dlaně paní rozhodčí , takže tak asi na mužskou dlaň.

 

 

Předhrudí by mělo být u kerna zřetelné a vyznačené - přední nohy jsou "podsunuty" pod tělo. Na rozdíl od westa, který má předhrudí v prodloužené linii předních nohou.

 

Přední nohy jsou rovné, dopředu otočené, mírné vytočení směrem ven nevadí. Za "mírné" vytočení paní rozhodčí (na rozdíl od jiných posuzovatelů) nevadí ani vytočení v cca 30 stupních od přední osy směrem ven. Vytočení na 60 stupňů, tedy tlapky výrazně otočené do vnějších stran již chybou je. Na otázku zda jde o růstový nebo genetický problém paní rozhodčí nedokázala odpovědět, zatím to prý z této stránky nikdo nezkoumal. Možné je obojí, i růstová i genetická vada. Je tedy více než vhodné pro malá štěňata vybírat co nejkvalitnější krmivo, aby se předešlo případným možným problémům v pozdějším věku psa.

  nádherný široký postoj předních nohou - nohy krásně rovné

nohy výrazně vytočené směrem ven - postoj příliš úzký

 

Pokud jsme narazili na šířku postoje předních nohou, tak mezera mezi předníma nohama stojícího dospělého kerna by měla být na šířku čtyř prstů (bez palce) paní Satu, tedy na šířku prstů muže, případně na šířku ženské dlaně.

krásný postoj nohou - široký, rovný

postoj nahoře široký, dole sbíhavý

 

A dostáváme se k hrudníku, který by měl mít u dospělého !!! kerna tvar lidského srdce a měl by být dostatečně široký a hluboký. Hloubka hrudníku by, opět v ideálním případě, měla končit u lokte psa.

Šířku hrudníku poznáte z pohledu zepředu, podle postavení nohou - viz výše. Pokud jsou nožky příliš u sebe, tak i hrudník je úzký. Ovšem z vlastní zkušenosti vím, že hrudník se roztahuje u kernů postupně a na plné šíři a kráse nabírá až tak kolem 1,5 roku věku psa a později. Záleží i zda se psem sportujete nebo běháte. U příliš sportem přetížených psů se hrudník může roztahnout až příliš - aby měly plíce dost místa, ale při běžném psím sportování a vytížení to nehrozí.

ukázka širokého a úzkého hrudníku :

 

Bedra by neměla být příliš dlouhá, opět tak asi na čtyři prsty paní rozhodčí Satu. Při příliš dlouhých bedrech je kern příliš dlouhý, naopak, při krátkých bedrech působí dojmem čtverce.

 

Nasazení ocásku není ani příliš nízko, ani příliš vysoko. V podstatě by ocásek měl být o chlup níž, než pokračování hřbetní linie. Délka ocásku by měla být jen na výšku hlavy, případně jí o kousek převyšovat. Příliš dlouhý ocas není žádoucí.

dobrá délka  a nasazení ocásku

 

 

Úhlení zadních nohou je kapitola sama pro sebe. Záměrně jsem vynechala i úhlední předních nohou, protože na to, abyste poznali správný úhel nohou psa musíte mít už prosaháno a nakoukáno dostatek kernů. Ani já nemám tolik zkušeností, abych mohla kohokoliv poučovat o správném úhlení psa.

Nicméně, vodítkem dobrého úhlení vám může být pohyb kerna, který musí být ze všech stran volný a prostorný - tedy zepředu, z boku i zezadu. Pes, který "cupitá" zcela jistě dobré úhlení nemá.

Síla pohybu vychází ze zadních nohou. Délka pohybu zadních končetin by měla být směrem pod tělo i za tělo stejná. Přední končetiny by se měly natahovat co nejdále před tělo.

Většina kernů má pohyb vzadu užší. Jen málo má opravdu velmi velmi prostorný pohyb ze zadního pohledu. Při výběru chovných párů by měla být mechanika pohybu jedním z hlavních a neopomenutelných kritérií.

dobrý volný pohyb předních končetin

užší pohyb zadních končetin

 

Závěrem bych chtěla znovu připomenout, že výše uvedený popis je názor paní Satu Stenroos, dlouholeté chovatelky kernů.

navíc  ideální kern neexistuje

stejně tak, jako nic přírodou zrozeného není bezchybné. Tedy, abych se nerouhala, myslím to tak, že nenajdete dvě stejné sněhové vločky, dvě stejná jablka a ani jablko jako takové není ze všech stran stejné. A tak jako neexistuje ideální = bezchybný člověk, auto, dům, tak neexistuje pes - kern, který by neměl žádnou chybu.

A musím znovu opakovat, právě rozdíly a odlišnosti dělají věci, lidi a psy zajímavými a krásnými. Protože každý z nás je jiný a každému se líbí něco jiného. A právě to tvoří barvy světa, protože pokud bychom byli všichni stejní a ideální, tak by svět byl jedna velká nuda a šeď.

Ať žijí rozdíly a nedostatky !!

 

V podstatě hledání ideálního psa se rovná  hledání Eldoráda.

 

P.S.

Pokud někdo na výše uvedených snímcích poznal svého psa a nesouhlasí se zveřejněním na webu, prosím ozvěte se, fotku vyměním. Nesnažím se zde hanět všechny kerny kolem sebe, ale jen jsem se snažila najít fotky, na kterých bych přednosti a nedostatky mohla ukázat. To že je pes na snímku takový nebo makový ještě neznamená, že takový je ve skutečnosti. Někdy stačí změnit úhel focení, vytrimovat určitou část těla méně nebo více a nebo stačí jen změnit světelné podmínky.

Inu, kouzlo fotografie je mocné